Sosyal Medyada öne çıkmanın                                                           en etkili yolu Videopost’lar 

Teknolojik araçların artan kullanımıyla birlikte gelişen ve yaygınlaşan yeni medya kanallarının başını sosyal medya mecraları çekmektedir. Sosyal medya kanallarının etkin kullanımıyla birlikte işletmeler hedef kitleleriyle oldukça farklı şekillerde iletişim kurabilme imkanı kazanmışlardır.

Bu noktada video içerikler, durağan görsel paylaşımlara oranla daha ilgi çekici olmaları sebebiyle her geçen gün artan etkileşim / paylaşım oranlarını ve çeşitlilikleriyle en güçlü iletişim stratejilerinin başında gelmektedir. Bu çeşitler içerinde en çok tercih edilenlerden birisi de sosyal medya video çekimidir.

Videopost Nedir?

Videopost’lar, sosyal medya hesaplarınız üzerinden yaptığınız duyuru, tanıtım, bilgilendirme gibi paylaşımlar için kullanılan sosyal medya videolarıdır. Videopost’larda görsel postlar çeşitli yöntemlerle hareketlendirilerek küçük videolar haline getirilir. Bu sayede paylaşımlar daha ilgi çekici hale getirilerek, kullanıcıların paylaşımlar ile daha fazla etkileşime girmesi sağlanır.

Videopost hazırlama sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlardan birisi süre kısıtıdır. Kullanılacak sosyal medya mecrasında bulunan video süre kısıtına göre  görsel ve metin içerikler özenle seçilmeli, videopost prodüksiyonu bu doğrultuda kurgulanmalıdır.Facebook’ta herhangi bir süre kısıtı bulunmazken, Instagram’da 60 saniyelik, Twitter’da ise 140 saniyelik süre kısıtlaması bulunmaktadır.

Neden Videopost Kullanmalısınız?

Videopost’ların kullanılmasının pek çok sebepleri bulunmaktadır. Bunların en başında da video içeriklere olan ilginin her geçen gün artması ve diğer içeriklere oranla daha fazla tüketilmeye başlanmasıdır.Bu noktada video içeriklerin ne kadar önemli olduğuyla ilgili bir kaç istatistiği sizlerle paylaşmak isteriz;

 

 • Sadece 2017’de 1 haftada internete yüklenen video sayısı,30 yıl içerisinde televizyonlar için hazırlanan video içerikler ile neredeyse aynı sayıda.
 • Facebook’ta 500 milyon kullanıcı, Facebook üzerinden video seyrediyor.
 • Twitter’da kullanıcıların yüzde 82’si video içerik seyrediyor.
 • Snapchat’tebir günde toplam 10 milyar kez video izleniyor.
 • Youtube, Google’dan sonra kullanıcılar için en büyük ikinci arama motoru işlevi görüyor.
 • Şirketlerin üst düzey yöneticilerinin yüzde 59’u bir konuyla ilgili paylaşılan içerikte video bulunuyorsa, metin içerikleri okumak yerine videoyu izliyor.
 • Şirketlerin yüzde 81’i, markalarını konu alan videoları internet sitelerinde kullanıyor.

Video içerikler ve sosyal medya videolarıyla ilgili bunlar gibi pek çok daha istatistiğe ulaşmak mümkün.

 

 • Bütün bu istatistikleri göz önüne aldığınızda videopostların etkisiyle;
 • Sosyal medya hesaplarınızdan daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.
 • Hedef kitlenizin ilgisini daha çok çekebilir ve daha fazla etkileşime girebilirsiniz.
 • Markanız ile ilgili daha fazla akılda kalıcı bir algı oluşturarak rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.
 • Sosyal medya hesaplarınızdan ulaştığınız hedef kitlenizi web sitenize yönlendirerek web sitesi trafiğinizi artırabilirsiniz.
 • Farklı mecralardan artan kullanıcı trafiği sayesinde satışlarınızı artırabilirsiniz.